ایران آمادۀ رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن است

۰۲ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۱:۰۱ کد : ۵۹۲۳ اخبار سیاسی اخبار بین المللی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۲۲۰
ایران آمادۀ رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن است

دکتر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه شنبه (۳۰ بهمن ۱۴۰۰) در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «بسیار خرسندم که امروز این فرصت در اختیار من قرار گرفت با شما در خصوص سیاست خارجی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم.» وی افزود: «همکاران من در وین با بازی‌های دوگانۀ طرف غربی بر سر متن و زمان رو به رو هستند تأکید می‌کنم که ما آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاه‌ترین زمان ممکن داریم به شرطی که طرف دیگر آمادۀ اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.»

دکتر امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: «آنچه که امروز به عنوان سیاست خارجی متوازن، دیپلماسی پویا و تعامل هوشمند در دولت عملگرا و نتیجه محور دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور مطرح می‌شود، ترجمان آرمان بلند انقلاب اسلامی ایران و واقع‌گرایی برخواسته از منافع ملی ماست.» وزیر امور خارجه تأکید کرد: «بازگرداندن توازن به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران چه از بعد روابط با حوزه‌های جغرافیایی مختلف و چه در پیگیری ابعاد مختلف و چه در روابط خارجی مانند سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در کانون این تحول در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.»

دکتر امیرعبداللهیان تصریح کرد: «این سیاست خارجی بر ستون‌هایی همچون همسایه پایگی، آسیاگرایی، تعامل هوشمند و گسترش روابط با همۀ کشورهای جهان به ویژه جهان اسلام بر اساس منافع مشترک، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و ترویج و حمایت از چندجانبه‌گرایی و مقابله با یک‌جانبه‌گرایی بنا شده است.» وی ادامه داد: «امروز در حالی با هم صحبت می‌کنیم که نزدیک به ۵ سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و اعمال تروریسم اقتصادی بر علیه ملت ما و البته بی عملی سه کشور اروپایی می‌گذرد. این در حالی بود که جمهوری اسلامی ایران یک سال تمام به صورت یک‌جانبه برجام را اجرا کرد در برجام باقی ماند و فرصتی طولانی را در اختیار سایر طرف‌ها گذاشت تا به تعهدات خود عمل کنند. نتیجه اما هیچ بود. ایران از تمامی منافع تعهد شده اقتصادی محروم شد.»

وزیر امور خارجه گفت: «جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات، با جدیت، حسن نیت و با ارائه ابتکارات متعدد جهت حصول توافق خوب مشارکت کرده است آنچه در نظر داریم منطقی و عادلانه است لغو همۀ تحریم‌ها، راستی آزمایی و ارائۀ تضمین‌های ضروری در پایبندی به تعهدات است.» دکتر امیرعبداللهیان افزود: «اکنون که با شما سخن می‌گویم، همکاران من در وین با بازی‌های دوگانه طرف غربی بر سر متن و زمان رو به رو هستند. می‌خواهم تأکید کنم که ما آمادگی رسیدن به یک توافق خوب را در کوتاه‌ترین زمان ممکن داریم به شرطی که طرف دیگر آمادۀ اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز باشد.» وی اظهار داشت: «امنیت خلیج‌فارس و غرب آسیا پیوندی مستقیم و محکم با امنیت مناطق جغرافیایی هم‌جوار از جمله اروپا دارد. جمهوری اسلامی ایران از هر ایده و طرحی که بدون مداخله خارجی به ثبات و صلح در منطقه کمک کند استقبال می‌کند. دولت ما در همین راستا گفت‌وگوهای سازنده‌ای را با همسایگان جنوبی خود آغاز کرده و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است. روابط ما با این همسایگان در مسیر درست توسعه و پیشرفت قرار دارد.»

دکتر امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد: «ما معتقدیم زرادخانه‌های تسلیحاتی در منطقه، هرگز امنیت به همراه نمی‌آورد. حضور و مداخله قدرت‌های بیگانه در منطقه تنها اوضاع امنیتی را پیچیده و بدتر می‌کند و مشکلات را افزایش می‌دهد ما اعتقاد داریم امنیت همۀ کشورهای این منطقه، با مشارکت و همکاری جمعی تأمین و تضمین شود.» وی ادامه داد: «متأسفانه ما شاهد جنگ طولانی و وضعیت تراژیک انسانی در یمن هستیم. حل و فصل بحران یمن در گرو توجه به ریشه‌های این منازعه، ایفای نقش محوری سازمان ملل متحد، احترام به ارادۀ مردم یمن در تعیین سرنوشت‌شان و رفع محاصره اقتصادی، انسانی، آتش بس و شروع گفت‌وگوهای یمنی - یمنی است. جمهوری اسلامی ایران از برقراری صلح و ثبات در یمن و سطح منطقه قویاً حمایت می‌کند و از هیچ کوششی در این راستا فروگذار نخواهد کرد.»

وزیر امور خارجه تأکید کرد: «افغانستان امروز در یک بحران فراگیر انسانی قرار دارد. وضعیت امروز افغانستان محصول اشغال نظامی و استفاده از قدرت نظامی علیه این کشور است. سیاست‌های ایالات متحده در قبال افغانستان طی ۲۰ سال گذشته بیانگر درک نادرست ایالات متحده آمریکا از واقعیات افغانستان است.» دکتر امیرعبداللهیان تصریح کرد: «ما همواره در کنار مردم افغانستان ایستاده‌ایم. دولت و نهادهای غیردولتی ایران به ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و ارسال سوخت ادامه می‌دهند. ما قویاً نگران استمرار خشونت و تروریسم در افغانستان و توسعۀ فعالیت‌های داعش در این کشور هستیم.»

وی گفت: «موج فعلی آوارگان افغان به کشورمان و دیگر همسایگان بسیار نگران کننده است. مشارکت فعال نهادها و جامعۀ بین‌المللی برای ارسال کمک‌های انسانی ضروری است.» وزیر امور خارجه افزود: «به باور ما تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با حضور همۀ گروه‌های سیاسی و قومی آن کشور برای رسیدن به صلح و ثبات کاملاً ضروری است.» وی خاطر نشان کرد: «ما از افزایش تنش بین اوکراین و روسیه نگرانیم جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که با هر دو طرف روابط حسنه‌ای دارد، دو طرف را به حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و روش مسالمت‌آمیز دعوت می‌کند.» وزیر امور خارجه تأکید کرد: «ما بر ضرورت حل و فصل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه‌ای از جمله در شبه جزیره کره و اختلافات در دریای چین جنوبی بدون دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای تأکید داریم. باور داریم که استفادۀ ابزاری از مفاهیم دمکراسی و حقوق بشر در بلند مدت به زیان این ارزش‌های بنیادین خواهد بود.»

دکتر امیرعبداللهیان تصریح کرد: «در پایان مایلم بار دیگر تأکید کنم که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، دولتی عمل‌گرا و نتیجه محور است و بر همین اساس آمادگی دارد تا با همۀ کشورها بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک روابط سازنده و پایدار برقرار کند.» دکتر امیرعبداللهیان در کنفرانس امنیتی مونیخ در پاسخ به سوال خانم «لارا خلف» در مورد گفت‌وگو با آمریکا اظهار داشت: «آمریکایی‌ها ظرف هفته‌های اخیر به طور متناوب و از طریق واسطه‌های مختلف از ما خواسته‌اند که با ما مذاکرات مستقیم داشته باشند. ما در پاسخ به واسطه‌ها اعلام کردیم که چشم‌انداز چنین گفت‌و‌گویی برای ما چندان روشن نیست و اگر قرار نیست دستاوردی داشته باشیم چه نیازی به مذاکره مستقیم است.»

وی افزود: «ولی اگر طرف آمریکایی یک ابتکار عمده از جمله برداشتن برخی از تحریم‌ها را انجام دهد، آنگاه می‌توان گفت که نیت آمریکایی‌ها واقعی است.» رئیس دستگاه دیپلماسی خاطر نشان کرد: «ما از آن‌ها می‌شنویم که بایدن حسن نیت دارد. من در ماه سپتامبر در نیویورک گفتم که اگر آقای بایدن حسن نیت دارد آن‌گاه مبلغ ۱۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شدۀ ما نزد بانک‌های خارجی را آزاد کند. ما از آقای بایدن درخواست وام یا پول آن‌ها را نداریم، بلکه می‌خواهیم دارایی‌های خود ما را به عنوان حسن نیت آزاد کند.»

دکتر امیرعبداللهیان گفت: «مایلم تأکید کنم که آن‌ها تنها در قالب کلمات از حسن نیت حرف می‌زنند و این برای گفت‌وگوهای مستقیم کافی نیست. آن‌ها باید حسن نیت خود را به صورت عملی و در عرصه میدانی نشان دهند.» وی افزود: «آن‌ها می‌توانند برخی تحریم‌ها را بردارند یا برخی دارایی‌های مسدود شده ما نزد بانک‌های خارجی را آزاد کنند، این در حالی است که همزمان با گفت‌وگوهای جدید حتی برخی تحریم‌های جدید نیز علیه اشخاص حقوقی و حقیقی ایران از سوی دولت آمریکا اعمال شده است و این معنایش این است که دولت بایدن همان مسیر ترامپ تروریست را دنبال می‌کند، لذا افکار عمومی می‌گوید که آن‌ها در عمل یکی هستند.»

منبع خبر: شبکۀ العالم

کلید واژه ها: ایران اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران دکتر دکتر امیرعبداللهیان دکتر امیرعبداللهیان تصریح اسلامی جمهوری اسلامی جمهوری خارجی


نظر شما :