حضور ناوگان کشورهای دیگر در منطقه توجیهی ندارد

حضور ناوگان کشورهای دیگر در منطقه توجیهی ندارد

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۵ کد : ۶۲۷۱ اخبار دفاعی اخبار نیروهای مسلح اخبار اصلی
تعداد بازدید:۹۱۹
حضور ناوگان کشورهای دیگر در منطقه توجیهی ندارد

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پیرامون آخرین تحولات و دستاوردهای دفاعی کشور درباره توانمندی های جمهوری اسلامی ایران گفت: هندسه قدرت در دنیا در حال تغییر است، بحث ژئوپلوتیک در دنیا دچار تغییراتی شده و بازیگران در حال فعالیت خودشان هستند از همین رو ما با توجه به توانمندی خود هر زمان که فرمانده معظم کل قوا فرمانی به ما ابلاغ کنند ما این امکان را داریم در تمام محیط های آبی دنیا حضور موثر داشته باشیم.
وی ضمن تاکید بر این نکته که با داشته های خود واژه "ما می توانیم" را تعریف، تفسیر و به اجرا رساندیم، تصریح کرد: محدودیتی برای خود قائل نیستیم و با رعایت چارچوب‌های بین المللی به به انجام ماموریت‌های خود می پردازیم.
فرمانده نیروی دریایی ارتش یادآور شد: مجموعه مرزهای آبی ایران بیش از ۵ هزار کیلومتر است و این ۳ هزار کیلومتر که بعضاً بیان می شود طول ساحل ما است که مستقیماً به آب‌های آزاد مرتبط است، به خاطر این ویژگی جغرافیایی که نعمت خداوند است شرایطی برای ما ایجاد شده که مستقیماً با جامعه جهانی در ارتباط باشیم در نتیجه با همه کشورها می توانیم در ارتباط باشیم لذا ما دیپلماسی دفاعی و دیپلماسی دریایی فعالی داریم. آنچه در برنامه داریم حضور موثر برای مقابله با تهدیدها و در کنار آن برقراری تعاملات با کشورهای دیگر مثل برگزاری رزمایش ها و انجام دید و بازدید ها و همچنین ترتیب دادن توافق نامه های چندجانبه است.
امیر دریادار ایرانی بیان داشت: امروز شمال اقیانوس هند به واسطه رخدادهای اقتصادی به عنوان شاهراهی برای ارتباط قاره ها است، اگر ما حضور موثر نداشته باشیم دولت های غیر موجه حاضر می شوند و به آب های سرزمینی نزدیک می شوند اما به واسطه اقتدار و حضور ناوگان ما در آب‌های آزاد و رصدهای مداوم، هیچگونه مشکلی نداشتیم و هیچ کشوری جرات نزدیک شدن به آب های سرزمین ما را ندارد.
وی ادامه داد: ناوگان تمامی کشورها همیشه پاسخگوی ما هستند و اعلام می‌کنند که در حال دریانوردی عادی هستند و تمام اطلاعاتی که می خواهیم در اختیار ما می گذارند از همین رو اگر همگرایی در منطقه انجام شود اقتدار سقف بالاتری را به خود اختصاص خواهد داد.
فرمانده نیروی دریای ارتش با تاکید بر اینکه حضور ناوگان کشورهای دیگر در منطقه توجیهی ندارد، خاطرنشان کرد: منافع و منابع ما در حوزه دریا بسیار وسیع است هرجا که احساس تهدید کنیم، ناوگان ما حضور پیدا می کنند. امروز اسکورت کشتی‌های خود را در هر نقطه آبی انجام می‌دهیم تا امنیت برقرار شود و محدودیتی هم نداریم. حضور ما امینت را برای منطقه و جهان هدیه می‌کند.
امیردریادار ایرانی درباره حضور اسرائیل در منطقه و ارتباط با همسایگان گفت: شکی وجود ندارد که دشمن همیشه به دنبال دشمنی است امروز ما درباره یک رژیم منحوسی که حتی در سطح بین المللی هم قابل رصد نیست صحبت می کنیم در واقع این یکی از انگشتان شیطان است خودش به تنهایی خیلی توانمندی ندارد که نسبت به آن نگران باشیم ما نسبت به اصل شیطان نگرانیم، شیطان بزرگ است که تهدید اصلی مردم ما و مردم منطقه و دشمن بشریت است. متاسفانه برخی کشورها سرشان کلاه رفت که در دوره گذشته با تبلیغاتی که در حوزه رسانه توسط همین شیطان بزرگ شد یک واژه ای به نام ایران هراسی در منطقه تعریف کردند که حاکمان برخی کشورها گول این واژه را خوردند و از این غافل بودند که اگر ایران توان دفاعی‌اش را بالا می‌برد می‌خواهد که از منافع خودش دفاع و حراست بکند، ایران هیچگاه تهدیدی برای همسایه نیست کما اینکه در طول چند قرن گذشته شاهد نبودیم که ایرانیها به جایی دست درازی کرده باشند یا به جامعه ای ظلم کرده باشند "کرارا مورد تهاجم قرار گرفته‌ایم به‌ویژه اینکه بعد از انقلاب اوج زیادی گرفته است. با توطئه شروع شده است بعد تحریم آمده است و بعداً تهدید هم به آن اضافه شده است" ما این حضور را خیلی منطقی نمی بینیم و انتظارمان این است که مردم منطقه دولت هایشان را توجیه بکنند که بیایند به بازوی برقراری امنیت بپیوندند نه اینکه تفرقه بیاندازند و منطقه را دچار ناامنی بکنند بین مسلمانان و برادران دینی و همسایه اختلاف بیافتد چرا که این رژیم در طول تاریخ همیشه نشان داده است که حتماً با بشریت مشکل دارد این حرف ما نیست در قرآن که کتاب آسمانی است و همه ما به آن اعتقاد داریم این مطلب به صراحت اشاره شده است ساختار شخصیتی اش این است که با بشریت مشکل دارد و در رفتار هم این را نشان می دهد وقتی که حتی به کودک چند ماهه هم رحم نمی کند و امروز از کودک ۷-۸ ساله هم نمی گذرد و بازداشت و زندانی می کند یا با تفنگ به صورتش می زند که هیچ چیزی هم در دست ندارد در همه جای دنیا به کودک احترام می گذارند و تکریم می کنند اما ببینید که چگونه برخورد می کند قطع به یقین حضورش یک حضور منافقانه است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره تاثیر تحریم ها بر صنعت دفاعی کشورمان گفت: از ابتدا در حوزه نظامی به طور صددرصد در تحریم هستیم پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی این واژه تحریم آمد و همه مسیرها را به روی ما بستند درگیر دفاع مقدس و جنگ تحمیلی هم شدیم و ناامنی هایی هم اتفاق افتاد ما چاره‌ای نداشتیم و به تجهیزات نیاز داشتیم باید در اختیار می گرفتیم تا بتوانیم حداقل امنیت کشورمان را برقرار بکنیم بنابراین بیشتر به داشته های داخلی توجه کردیم یعنی از توانمندی‌هایی که در حوزه صنعت وجود داشت در گام اول رفتیم به سمت تجهیزاتی که داشتیم همه را فعال نگه داریم. اینها یک قطعاتی می‌خواستند و نیازمندی‌های اولیه‌ای داشتند این اتفاق باعث شد به این فکر بیافتیم که وقتی جواب گرفتیم یعنی وقتی قطعه‌ای ساخته می شود پس می شود خود تجهیزات را هم ساخت بنابراین این خودباوری در نیروها ایجاد شد و به بدنه کشور هم منتقل شد. در مراکز علمی نیازمندی های‌مان را تعریف کردیم آنها طراحی کردند و به روز شد و به جامعه صنعتی منتقل شد یک حلقه مبارکی تشکیل شد و اینها در کنار همدیگر قرار گرفت و امروزه ما از لحاظ پشتیبانی و به دست آوردن آنچه که مدنظرمان است و مورد نیاز است هیچ گونه محدودیتی نداریم و اخیراً به لطف خدا یکی از ناوشکن‌های ساخت داخل را در یک رزمایش مرکبی در کشور هندوستان ارائه کردیم و مورد بازدید قرار گرفت. همچنین ناوشکن دماوند مراحل پایانی ساخت خود را طی می کند که بزودی به آب انداخته خواهد شد.
وی درباره برنامه‌های نیروی دریایی و رزمایش های مشترک هم گفت: ما یک دریانوردی طولانی خواهیم داشت که در پهنه های اقیانوسی است؛ در کنار آن از ما برای حضور در مراسم سالگرد کشورها دعوت شده است که حضور پیدا بکنیم که مدنظر ما هست و حضور دائمی ما هم در اقیانوس هند برای حفظ و حراست و برقراری امنیت پابرجاست.
امیر دریادارایرانی درباره برنامه های نیروی دریایی ارتش در دریای خزر گفت: در دریای شمال با همسایگان ارتباطات خیلی خوبی داریم در آنجا سه برنامه در حوزه دیپلماسی دفاعی و دریایی داریم ابتدا دید و بازدید از کشورهای همسایه است، دوم برنامه مسابقات نظامی داریم که امسال کشور آذربایجان میزبان است و سومی هم رزمایش های دوجانبه یا چندجانبه است که با هدف تمرین برای مسابقات آتی انشاءالله برگزار می شود.

منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

کلید واژه ها: حضور حضور موثر منطقه دریایی نیروی دریایی فرمانده نیروی دریایی دریایی ارتش ایران اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران


نظر شما :