آسمانی امن‌تر با عملیاتی شدن باور ۳۷۳

آسمانی امن‌تر با عملیاتی شدن باور ۳۷۳

۰۳ خرداد ۱۴۰۱ | ۰۸:۱۷ کد : ۶۴۷۷ اخبار دفاعی اخبار نیروهای مسلح اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۸۳۴
آسمانی امن‌تر با عملیاتی شدن باور ۳۷۳

امیر سرتیپ صباحی فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش خبر داد که سامانه موشکی باور ۳۷۳ به طور کامل به چرخه عملیاتی یگان‌های پدافندی پیوسته است. این سامانه توانایی شناسایی همزمان ۳۰۰ هدف را دارد.

سامانه باور ۳۷۳ در رزمایش اخیر ارتش در مسافت ۱۵۲ کیلومتری با اهداف درگیر و عملکرد بسیار خوب و موفقی داشته است. امیر صباحی فرد با اعلام این خبر افزوده است که «آزمایش افزایش برد باور ۳۷۳ در آینده نزدیک انجام می‌شود.»

باور ۳۷۳ محصول خودکفایی نیروهای مسلح در دوران تحریم های ظالمانه کشور است. پس از اینکه روسیه از تحویل سامانه S ۳۰۰ به ایران به بهانه تحریم ها خودداری کرد، تصمیم گرفته شد که برای تامین امنیت کشور در برابر تجاوز احتمالی دشمن، سامانه ای مشابه در داخل کشور ساخته شود. ایران به روسیه اعلام کرده بود که سامانه S ۳۰۰ سلاحی پدافندی بوده و شامل تحریم های نظامی نمی شود اما مسکو زیر بار نمی رفت. البته پس از امضای برجام، روسیه تحویل این سامانه را از سال ۹۵ شروع کرد هرچند ایران هم در مراحل پایانی ساخت باور ۳۷۳ بود.

باور ۳۷۳ در مرداد سال ۹۸ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور وقت کشورمان رونمایی شد. این سامانه با همکاری وزارت دفاع و پدافند ارتش ساخته و برای اولین بار در رزمایش ارتش در سال ۹۹ مورد آزمایش قرار گرفت. ارتش اعلام کرد که باور ۳۷۳ عملکرد «بسیار موفقی» در آن رزمایش داشته است.

باور ۳۷۳، یک سلاح پدافند هوایی زمین‌پایه است. قابلیت مقابله با اهداف هواپیماهای شکاری و پنهان‌کار، هواپیماهای راهبردی و بمب‌افکن‌ها، هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌های کروز، موشک ضد رادار و موشک‌های بالستیک، هواپیماهای جنگ الکترونیک خاص و هواپیماهای شناسایی، انواع هلی‌کوپترها و موارد مشابه را داراست.

همچنین این سامانه می‌تواند همزمان تعداد ۳۰۰ هدف را شناسایی و تعداد ۶۰ هدف را ردگیری نموده و با ۶ هدف به طور همزمان درگیر شود.

حالا با حضور کامل این سامانه در مجموعه نظامی کشور، آسمان ایران امن تر از گذشته خواهد شد. روزنامه صهیونیستی اورشلیم پست در واکنش به خبر رونمایی از سامانه باور ۳۷۳ نوشته بود که «این سامانه احتمالاً هرگونه تلاش برای بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران را دشوارتر می‌کند.»

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

کلید واژه ها: سامانه باور ۳۷۳ باور ارتش هواپیماهای ایران


نظر شما :