بازدید هیئت اعزامی از دانشگاه دفاع ملی چین از دانشگاه عالی دفاع ملی

۳۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۰۹:۰۴ کد : ۷۰۳۵ اخبار دانشگاه
تعداد بازدید:۸۰۶
هیئت عالیرتبه مطالعاتی از دانشگاه دفاع ملی ارتش آزادیبخش خلق چین از دانشگاه عالی دفاع ملی بازدید کرد
بازدید هیئت اعزامی از دانشگاه دفاع ملی چین از دانشگاه عالی دفاع ملی

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط بین‌الملل دانشگاه عالی دفاع ملی، هیئت عالیرتبه مطالعاتی از دانشگاه دفاع ملی ارتش آزادیبخش خلق چین روز چهارشنبه 30 خرداد 1403 به سرپرستی سرلشکر «وو فنگ مینگ» رئیس آکادمی مدیریت نظامی این دانشگاه به همراه 42 دانشجوی دکترا در درجات سرلشکری و سرهنگ ارشدی، به منظور ارتقای سطح همکاری فی‌مابین و آشنایی با ظرفیت‌های دانشگاه عالی دفاع ملی جمهوری اسلامی ایران، وارد این دانشگاه شدند.

در ابتدای این بازدید، هیئت چینی بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه حاضر شده و با ادای احترام به ساحت مقدس شهدای دفاع مقدس، بازدید رسمی خود را از دانشگاه آغاز نمود.

سردار سرتیپ پاسدار دکتر اسماعیل احمدی مقدم رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی در استقبال از هیئت بازدیدکننده چینی، ابتدا دیداری خصوصی با رئیس هیئت و چند تن از مقامات عالیرتبه این هیئت به عمل آورده و با اشاره به اینکه این دیدارها می‌تواند زمینه‌ای برای توسعه روابط آموزشی و پیشران روابط راهبردی میان دو کشور باشد، بر تقویت روابط فی‌مابین و تعاملات آموزشی و پژوهشی میان دو دانشگاه تأکید نمود.

ایشان با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده برای دانشجویان خارجی در این دانشگاه، ابراز امیدواری نمود تا در سال تحصیلی آینده، از کشور چین هم دانشجویانی نظامی در دانشگاه عالی دفاع ملی مشغول به تحصیل شوند.

در ادامه این بازدید، هیئت چینی در سالن همایش‌های دانشکده بین‌الملل دانشگاه عالی دفاع ملی حضور یافته و در خصوص ریشه‌ها، پیامدها، اهداف و نحوه اجرای عملیات وعده صادق توضیحات کاملی را در قالب یک پژوهش کاربردی دریافت نمودند.

سپس سردار دکتر اسماعیل احمدی مقدم و سرلشکر «وو فنگ مینگ» رئیس هیئت چینی بازدید کننده به ترتیب به ایراد سخنرانی پرداخته و در خصوص اهمیت این بازدید نکاتی را ذکر کردند. در ابتدا، رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی، توضیحاتی را در خصوص شرایط منطقه و نشانه‌های افول غرب و همچنین رژیم اشغالگر قدس ارائه و اضافه نمود از زمانی که این رژیم در صحنه بین‌المللی در قالب یک کشور ظاهر گردید، بی‌ثباتی و ناامنی سراسر منطقه را فراگرفت، اما با تولد حزب‌الله و محور مقاومت، روند رو به تقویت این رژیم معکوس گردیده و این روند اکنون رو به افول و زوال است.

سردار احمدی مقدم همچنین به پروژه‌هایی که چین در منطقه دنبال می‌کند اشاره نمود و این نکته را به رئیس هیئت چینی و دیگر اعضای این هیئت توصیه و یادآوری نمود که جمهوری اسلامی ایران در کانون منطقه غرب آسیا قرار دارد و بهتر آن است تا کشور جمهوری خلق چین با لحاظ نمودن بیش از پیش این اهمیت، منافع بیشتری را نصیب خود گرداند، چرا که جمهوری اسلامی ایران از فناوری‌های زیادی برخوردار است، ضمن اینکه نگاه کشور ما نگاه به شرق است.

رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی همچنین با اشاره به سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران و تنش‌هایی که در دوران جنگ تحمیلی با رژیم بعث عراق به وجود آمد و موجب بروز جنگ 8 ساله شد، روندهای کنونی این سیاست را مورد توجه قرار داد و اضافه نمود که در حال حاضر کشور ما با هیچ‌کدام از همسایگان خود چالش و تنش نداشته و همواره سیاست تقویت همسایگی را دنبال می‌نماید.

ایشان در ادامه با ذکر این مطلب که ایران و روسیه و چین به عنوان سه کشور مهم و تاثیرگذار منطقه می‌توانند روابطی سازنده و به دور از رقابت با یکدیگر برقرار کنند افزود: آمریکایی‌ها تلاش دارند تا این رابطه را برهم بزنند و لذا ضرورت تقویت این روابط میان این سه کشور بیش از پیش احساس می‌شود. در ادامه این جلسه، رئیس هیئت بازدیدکننده چینی با ابراز خرسندی فراوان از فرصت ایجاد شده برای این هیئت به منظور بازدید از دانشگاه عالی دفاع ملی، این فرصت را بسیار مغتنم شمرده و در اظهار نظر در خصوص مطالب بیان شده از سوی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی بیان داشت: چین و ایران دو کشور دوست و برادر هستند و نقاط مشترک زیادی دارند.

وی ادامه داد: این دو کشور که تاریخی دیرینه دارند، دارای مردمانی کوشا هستند که موجب شده‌اند تا هر دو کشور به سرعت پیشرفت کنند و تبدیل به کشورهایی شوند که دوستدار صلح جهانی هستند.

سرلشکر فنگ مینگ با بیان این مطلب که دو کشور ایران و چین همواره مسیر صلح و ثبات را پیموده‌اند اضافه نمود: روابط دو کشور ریشه‌دار است و منافع مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی بر تقویت این روابط افزوده است.

در پایان جلسه و بازدید، نشان دو دانشگاه تبادل گردید و از فعالیت دانشکده‌ها و کتابخانه دانشگاه عالی دفاع ملی بازدید به عمل آمد.

کلید واژه ها: دانشگاه رئیس دانشگاه دانشگاه عالی دانشگاه عالی دفاع ملی دانشگاه عالی دفاع کشور دفاع عالی دفاع رئیس دانشگاه عالی دفاع دفاع ملی


( ۲۵۶ )

نظر شما :